Zadluženost Čechů stále roste

Zadluženost českých občanů každým rokem přibývá. Dle statistik má více než každý druhý občas vlastní zkušenost s úvěrem nebo půjčkou. Ať už jsou lidi, kteří si své závazky hlídají, na straně druhé jsou tady ti, kteří nemají vůbec přehled kolik ještě dluží a nebo jestli mají momentálně všechno zaplacené.

Na škodu není si čas od času svůj dluh ověřit, kolik dlužíme, jak dlouho budeme ještě splácet apod.

Nejjednodušší cestou, jak si můžete své dluhy pohlídat, je požádat o výpis z registru dlužníků.

Česká republika celkem hlídá dluhy svých občanů třemi způsoby – Bankovní registr klientských informací neboli také BRKI. Nebankovní registr klientských informaci, ve zkratce NRKI a poslední možností je Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelů, (SOLUS). Nevíte si rady, ve kterém z těchto tři možností najdete své údaje? Záleží to na tom, komu dlužíte a zda splácíte nebo nesplácíte své splátky včas.

Do bankovních a nebankovních registrů se dostanete v okamžik, kdy si zažádáte o svojí první půjčku u kterékoliv společnosti. Bankovním a nebankovním registrů je pak zcela jedno, jestli půjčku budete čerpat a nebo naopak ne. V registru pak naleznete záznam o tom, zda k uzavření smluvního vztahu mezi vámi a poskytovatel úvěru došlo či nedošlo.

Pokud se chcete podívat do svého výpisu a zjistit si potřebné informace z Bankovního či Nebankovního registru, existují tři cesty, jak toho můžete docílit.

První cestou je osobní návštěva. Nejdříve si musíte stáhnout z webových stránek registrů formulář a poté ho donést vyplněný. Kromě formuláře si nezapomeňte vzít doklad totožnosti.

Pokud dáváte přednost písemnému kontaktu s registrem, vyplněnou žádost opět na formuláři staženém z webových stránek registru (pokud jste cizí státní příslušník tak i s vaším úředně ověřeným podpisem) zašlete na adresu jednoho z registrů. V případě, že jste zastáncem písemného kontaktů, stačí vámi vyplněný formulář opět stažený z internetových stránek poslat na adresu jednoho z registrů.

Do třetice můžete požádat o výpis své osoby prostřednictvím elektronické pošty. Žádost musí obsahovat vás pravý podpis, který bude založený na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb.