Osobní bankrot a jak se dostat z dluhů

Počet lidí, kteří vyhlásili osobní bankrot, rok od roku stoupá. V loňském roce osobní bankrot vyhlásilo téměř 20 tisíc lidí. Češi dluží bankám dohromady částku přesahující 1 bilion korun. Každý Čech v současnosti splácí nějakou formu půjčky.

Osobní bankrot – o co jde?

Osobní bankrot je forma oddlužení, kdy se dlužníkovi vystaví splátkový kalendář. Celý proces oddlužení trvá 5 let. Po celou tuto dobu je z dlužníkova platu strhávána automaticky částka, která se pak rozdělí mezi věřitele. Dlužník se tak o splácení vůbec nemusí starat. Během insolvence nemohou exekutoři ani věřitelé vymáhat dlužné peníze mimo insolvenční řízení.

Aby bylo dlužníkovi povoleno oddlužení, je nutné, aby byl schopen za dobu již zmíněných 5 let splatit alespoň 30% ze svých veškerých závazků. Další podmínkou je také stálá pracovní pozice.

Vyhlásit bankrot může každá fyzická osoba, která dluží více věřitelům a není již schopná své závazky plnit.

Počet osobních bankrotů každoročně stoupá

Za minulý rok bylo nahlášeno 830 tisíc exekucí, což činí meziroční nárůst o celých 100 tisíc. Vyhlášení osobního bankrotu se zvyšuje již od roku 2009 a nevypadá to, že by se v dohledné době mělo něco změnit k lepšímu.

Záchranná brzda

Lidé se do dluhů dostanou většinou tím, že špatně odhadnou své možnosti splácet danou půjčku. Tuto situaci pak řeší další půjčkou, kterou již nejsou schopní splácet. Dluhy narůstají a měsíční splátky se zvyšují. Co s tím? V tuto chvíli již nezbývá nic jiného, než zatáhnout za záchrannou brzdu a vyhlásit bankrot, který je v mnoha těchto případech jediným možným východiskem před exekutory a před tísnivou finanční situaci.

Mnoho lidí ale bankrot vyhlašuje zbytečně pozdě. Stále se totiž většina z nich domnívá, že splácení svých závazků zvládnou sami. Již prvním signálem toho, že byste měli vyhlásit bankrot, je situace, kdy ze svého pravidelného měsíčního platu nejste schopni uhradit veškeré své pohledávky.