Mobilní domy nabízí levné bydlení nejen pro mladé

V tuzemsku poměrně novinka, v mnoha evropských zemích a hlavně v USA však stálice na trhu. Mobilní dům (neboli též mobilheim) využívá celá řada lidí. Mladým rodinám se vyplatí díky ceně, která je pro jejich rozpočet více než příznivá, nepotřebujete k nim ani klasické stavební povolení. Cenovka začíná klidně i na 300 tisících, městský byt vyjde mnohonásobně dráž.

Prim tu hrají i nízké provozní náklady. A jejich majitelé navíc rozhodně netratí na komfortu bydlení, ten je totiž prakticky srovnatelný s průměrnou bytovou jednotkou na maloměstě.

Stačí mít osobní automobil

Mobilní dům si můžete převézt prakticky kamkoliv, stačí mít po ruce osobní nebo nákladní auto (samozřejmě s ohledem na velikost domu). Životnost klidně i padesát a více let, navíc celoroční bydlení, jež stačí jen kvalitně zateplit. Využívat tento způsob bydlení mohou samozřejmě nejen mladí lidé, kteří mají často hlouběji do kapsy, ale i podnikatelé, kterým se hodí například do kempů či jako mobilní kancelář se vším všudy.

mobilní kancelář

A například také senioři, kteří přenechali svůj dům dětem a chtějí mít úsporné a současně pohodlné bydlení jen pro sebe. V neposlední řadě může mobilní dům sloužit jako chata, tak tomu ostatně bývá nejčastěji v USA a zemích západní Evropy.

Vytápění je obvykle řešené elektřinou, ale využít je možné i klasická krbová kamna. Pelety ušetří vyšší náklady na vytápění, ale při dobré izolaci rozhodně nebudou výdaje nijak vysoké. Kuchyňský koutek, ložnice, toaleta – nechybí prostě nic, mobilní dům lze snadno dovybavit i elektrickými spotřebiči. Chtělo by se tedy dodat, že tím pádem jde o naprostý ideál, ale samozřejmě i mobilheimy mají své mínusy.

Vlastní či pronajatý pozemek je tu nutností

Nevýhodou je zde například to, že musíte mít vlastní pozemek (může být i pronajatý), který by měl mít jako naprostou samozřejmost přípojky na vodu a elektřinu. Budete také muset vydržet určitou stísněnost, protože tohle určitě není klasické 3+1. Pokud si však na tato dvě negativa zvyknete, nebude žití v mobilheimu jistě představovat zásadní problém.