Jak na likvidaci společnosti

Potřebujete z jakýchkoliv důvodů zrušit činnost vaší s.r.o. společnosti a takzvaně ji zlikvidovat? Před tím byste si měli zjistit pár důležitých věcí, bez kterých se tento proces neobejde.

A také je třeba mít na paměti, že se nejedná o proces, který vyřešíte během jediného dne. Naopak se z administrativní stránky věci jedná o složitou proceduru, u které si můžete vybrat způsob, jak se vaší neaktivní firmy zbavit, jedním z nich je i najmutí společnosti, která vše vyřídí za vás.

dolars

Nejrychlejší je firmu prodat

Nejrychlejší cestou ke zrušení společnosti je její prodej novému majiteli, který následně přebere všechny platební závazky. V tomto případě je možné obchod vyřešit i do čtrnácti dnů, jenže někdy může nastat problém, že nenajdete kupce, který by „spící“ firmu převzal a pokusil se jí znovu rozběhnout.

Pak je tedy potřeba hledat jiný způsob, kterým lze zrušit společnost bez likvidace. Může se tak jednat například o zrušení společnosti a následný její výmaz z obchodního rejstříku, což je také provedeno poměrně rychle a všechny formality a administrativní věci je možno vyřešit do čtrnácti dnů, tedy do stejné doby jako v případě prodeje společnosti.

Likvidace společnosti je běh na dlouhou trať

Pokud ani zde neuspějete, přichází na řadu uvažovat o likvidaci společnosti. Pokud si nevíte jak na to, tak, je na čase zvolit specializovanou firmu, která vám s tím pomůže. Likvidace společnosti je však časově velmi zdlouhavá a než se celý proces završí, může uplynout i půl roku.

Nejhorší možným způsobem je pak rušit společnost žádostí u soudu, kde je potřeba dodat zákonný důvod ke zrušení. Jedná se sice o nejjednodušší metodu, při které vše řeší soud, avšak tento proces je také nejdražším a časově nejnáročnějším, protože jeho vyřízení trvá i několik let.