Finanční gramotnost je třeba znát už od dětství

V dnešní době je nutné, aby už ten malý človíček na základní škole znal nejen cizí jazyky, ale také měl finanční znalosti.

Základku pamatuji ještě z dob konce komunismu, tam bylo základem učiva hlavně jazyk ruský a jelikož téměř všichni v naší Česko-Slovenské republice měli vesměs stejné příjmy, nebylo v podstatě co o financích vysvětlovat. Utrácet nebylo za co, o dovolené v zahraničí jste si mohli nechat zdát a vydělané peníze člověk mohl utratit maximálně za jídlo nebo oblečení, pokud na něj „vyšla řada pod pultem“ 🙂

Dnes mají jak děti tak i dospělí lepší možnosti po všech stránkách, ale je třeba dbát následujících pravidel, abyste se nezasekli ve finanční pasti, nedej bože k Vám časem nedorazil exekutor, protože jste si „to špatně spočítali“.

  1. Z každé výplaty se snažte odložit alespoň část peněz, které v budoucnu, až jich bude víc, můžete investovat a budovat pasivní příjem.
  2. Ne, opravdu ten nový iPhone nepotřebujete. Mnoho lidí si ale myslí opak a klidně si na něj i půjčí, hlavně aby ho měli co nejdříve, ale neuvědomují si, že třeba nebudou mít na splátky, protože hotovost na něj neměli
  3. Nikdy nežijte z výplaty k výplatě, je doporučeno mít finanční rezervu na Vašem bankovním účtě v hodnotě 3 měsíčních platů, protože nikdy nevíte, zda nebudete muset strávit nějaký čas v nemocnici nebo mít jiné nenadálé výdaje. U lidí pracujících na volné noze by tato rezerva měla být dvojnásobná, tak aby pokryla v případě výpadku zdroje peněz půl roku, protože když jste „volnonožec“, osvč, živnostník, máte málokdy výplatu pravidelně na účtě každého 10. v měsíci jako ve stálém zaměstnání.
  4. Snižte si pravidelné poplatky za domácnost (elektrika, plyn, voda), ale také třeba pojištění auta může být nižší, zkuste využít některých srovnávačů povinného ručení a uvidíte, že teba zbytečně platíte několik tisíc ročně navíc.
  5. Někdo má stále ještě z nostalgie účet v bance, kde sice platí více než 100kč měsíčně za poplatky, ale přitom je tak jednoduché přejít k novým moderním bankám, jako je třeba mBank, Fio nebo Airbank, kde i novou smlouvu s touto bankou vyřídíte online přes web, poplatky za vedení účtu, natož příchozí platby tam nenajdete a již nikdy se nebudete muset tlačit na pobočce velkého bankovního domu mezi dalšími „nemoderními klienty“ banky

Znáte další způsob, jak si udělat pořádek ve financích? Budu rád, když se podělíte s ostatními čtenáři našich stránek v diskusi pod článkem.